Vleky
Lyžařský vlek teleskopický
Popis:
Jedná se o jednomístný vlek tzv. Pomu* s tyčemi a talířky. Vzhledem k rychlosti vleku a délce telskopických tyčí je nutno se na startu maličko sklouznout pak nedochází k prudkému startu tzv. nakopnutí. Mnozí jsme již tomuto odvykli na sedačkách a dvoukotvách s dlouhými lanky, ale je to normální stav a nejde o závadu zařízení. Jízda s dítětem na noze je velmi nebezpečná a plně na vaše vlastní nebezpečí. Vlekař to má zakázáno takže vám tuto službu může odepřít. Určitě vám ale nabídne, že dítěti vlek zpomalí a pomůže mu s nástupem. Věřte, že 9 z 10 motivovaných dětí to dá. Ti kterým už od turniketu rodiče vysvtělují, že to nedají, to pak obvykle nedají, aby rodiče nezklamaly. Vyplatí se tedy děti pozitivně hecnout. Tento vlek je v provozu zpravidla vždy jako hlavní dopravní zařízení pro svoji jednoduchost při nastupování a vystupování.
Délka: 330m
Kapacita: 950 osob/ hodinu
* INFO: žádný vlek Poma či Puma neexistuje, to pouze jistý pak Pomagalski uvedl na trh tento typ vleků s teleskopy a talířky. Následně vleky dodávala firma POMA, či licenčně TATRAPOMA. (odtud označení POMA) Vleky různých výrobců mají různé podoby teleskopických tyčí ( duralové, plastové, s hadicí, s pružinou či gumou) a také pevné či odpojitelné ucyhcení teleskopu na lano. U odpojitelného se lyžař rozjíždí na semafor a zatažením za tyč teleskopu se připojí na lano a rozjede - obvykle vyletí přískokem vpřed.
Dovoumístný lyžařský vlek - KOTVA
Popis:
Už z názvu vyplývá, že se jedná o klasický kotvový dvoumístný vlek. Nástup zde je o něco komfortnější, ale o to složitější, protože se musí dva dohodnout jak nastoupit a nahoře vystoupit. Z dlouholeté praxe víme, že to není vždy tak snadné jak by se mohlo zdát. Vlek má výrazně vyšší kapacitu a je využván pro odbavení zejména o víkendech a dnech s vysokou návštěvností, kdy přebírá funkci hlavního dopravího zařízení. Pokud je využíván jako dvoumístný, dokáže přepravit velké množství lyžařů a nedovolí tvorbu front. Bohužel někteří lyžaři toto ignorují, "soukromničí" a pak brblají, že se stojí fronta. Vlekař prosí, žádá, vysvětluje, ale je to marný, je to marný.....
Délka: 330m
Kapacita: 1250 osob/ hodinu
Dětský lanový vlek
Popis:
Vlek zvaný provázek, odborně lyžařský lanový vlek s nízkým vedením lana které je tvořeno nekonečnou smyčkou polypropylenového lana. Vlek je umístěn v PINGUin parku a slouží malým lyžníkům k jejich prvním výjezdům na svah. Ač se to může zdát jako složité a nepohodlné, tento vlek má několik předností.
- úchop lana rukou je nejpřirozenější reakce, stejně jako jeho upuštěnní v případě nebezpečí
- děti mají daleko větší sílu v rukách v poměru ke své hmotnosti oproti dospělým, takže to zvládnou
- jízdou na vleku se trénuje stabilita a ovládání lyží, to vám pás ani sedačka nedá
- na laně nejsou kotvy takže nastoupím až když jem připraven a to kdykoli. Odpadá stres z blížící se kotvy
POZOR:
- na rozpuštěné vlasy, šály a různé tkaničky a pásky aby se nenamotaly do lana
- na rozestupy. Vždy si nechávejte místo před sebou, aby vpředu jedoucí mohl vystopit z vleku, totéž očekávejte od dalšího lyřaře co jede za vámi.
- na laně může být vždy jen 5 lyžařů, pak běží vše hladce a nikdo do nikoho nevrazí
- pomáhejte dětem s přístupem k vleku, bez hůlek jim jde poněkud hůře než nám dospělým, kteří se o hole opíráme, případně jimi děti "vychováváme".
Délka: 50m
Kapacita: 250 osob/ hodinu
Dětský lanový vlek s ploutvičkami
Popis:
Lyžařský lanový vlek s nízkým vedením ocelového lana s tzv ploutvičkami, které slouží pro úchop ruko a nebo se dávají poz zadek a dělají sedátko jako dvoukotva. Vlek není u nás urřen veřejnosti a je využíván lyžaskou školou pro individuální či skupinovou výuku lyžování.
Délka: 80m
Kapacita: 250 osob/ hodinu
Dětský lyžařský kolotoč
Popis:
Kolotoč je takový zajímavý vynález, který se hodí vyzkoušet ještě před nástupem na provázkový vlek. Jsou to 4 pomalu se otáčející ramena na kterých visí hadice k uchopení. Malý lyžař se rukama chytne a kolotoč jej pomalu táhne po rovině s sebou. Lyžaři se tak učí stabilitu a také pocit skluzu lyží po sněhu. Jelikož kolotoč jezdí dokola musí lyžař odšlapovat nebo pomocí pluhu upravovat směr jízdy svých lyží. Výborná pomůcka pro úvdoní tréning bez stresu dítěte, které se bojí jet nahoru vlekem, protože netuší jak se pak dostane dolů. Na kolotoči se též nepoužívají hůlky.